0

سشن های معاملاتی فارکس

سشن-معاملاتی-فارکس-خوش-ترید

سشن های معاملاتی فارکس به چه معناست؟ جلسات یا سشن های معاملاتی در فارکس چهار دوره زمانی در یک شبانه روز است که هر کدام نشان دهنده فعالیت و تاثیر بخشی از اقتصاد جهان بر نوسانات بازار ارز فارکس است. زمان یکی از مهمترین عناصر در هر زمینه ای به خصوص بازار ارز و آموزش فارکس است که نقش تعیین کننده ای در معاملات افراد دارد. یک سری زمان در شب و روز بهترین زمان برای انجام معاملات است که معامله گران حرفه ای این زمان ها را برای معاملات خود انتخاب می کنند زیرا تحرکات بازار در این زمان های طلایی اتفاق می افتد. همچنین در برخی ساعات شاهد کمترین نوسانات در بازار هستیم و کمتر معامله گر در این ساعات شروع به معامله می کند. در ادامه اطلاعاتی در خصوص زمان کار بازار فارکس و زمان فعالیت مناطق مختلف جهان در این بازار ارائه شده است. آگاهی کامل از این موارد گام مهمی در جهت یافتن بهترین زمان برای انجام تراکنش ها به منظور تجارت به بهترین شکل ممکن و کسب سود از فارکس است.

سشن معاملاتی فارکس چیست؟

از آنجایی که فعالیت تجاری هر منطقه نسبت به زمان محلی و دو زمان (GMT)، (UTC) و ساعت تابستانی (DST) محاسبه می‌شود، ما در ابتدا به معرفی اختصاری آن ها میپردازیم سپس به معرفی کامل سشن های فارکس خواهیم پرداخت.

تفاوت بین سشن های معاملاتی فارکس و تایم فریم ها

تایم فریم در فارکس به مجموع رویدادهایی اطلاق می شود که برای قیمت در یک بازه زمانی خاص رخ می دهد.

مثال: نمایش تغییرات قیمت در یک دوره 4 ساعته که می تواند شامل رشد و کاهش قیمت باشد. اما جلسات یا همان سشن معاملاتی مربوط به شروع و پایان فعالیت تجاری یک اقتصاد یا یک منطقه بزرگ اقتصادی است. فعالیت تجاری دفتر ایالات متحده که شامل شروع فعالیت از 8:00 صبح تا 5:00 بعد از ظهر به وقت ایالت متحد (ET) است.

زمان ET چیست؟

منطقه زمانی روی کره زمین که شامل بخش هایی از 23 ایالت در شرق ایالات متحده، شرق کانادا، بخش هایی از مکزیک، پاناما در آمریکای مرکزی، کلمبیا، اکوادور، پرو، بخش کوچکی از برزیل در آمریکای جنوبی، دریای کارائیب و آتلانتیک است. (EST) برای 6 ماه اول و (EDT) برای 6 ماه دوم استفاده می شود. اختلاف زمانی بین (EST) و (GMT) پنج ساعت است.

 

استاندارد GMT چیست؟

زمان به وقت گرینویچ، همچنین به عنوان زمان جهانی شناخته می شود، که منطقه زمانی اصلی آن انگلستان است.

 

DST چیست؟

تغییر ساعت در شش ماه اول سال یا (Daylight Savings Time) را می توان صرفه جویی در زمان و روشنایی روز دانست که در اکثر کشورها به آن زمان تابستانی (DST) می گویند. (DST) در واقع تغییر ساعت در منطقه جغرافیایی است که باعث می شود روز در عصر طولانی تر و در صبح کوتاهتر شود. این تغییر معمولاً در ابتدای بهار هر سال انجام می شود و در پاییز به حالت عادی برمی گردد. همانطور که پیش تر بیان کردیم بسیاری از کشورها رسماً در بهار و تابستان یک ساعت جلو می روند تا در مصرف انرژی صرفه جویی کنند.

سشن های معاملاتی در فارکس

کل فعالیت اقتصادی در بازار فارکس را می توان به چهار سشن معاملاتی تقسیم کرد:

  • سشن سیدنی
  • سشن توکیو
  • سشن لندن
  • سشن نیویورک

سشن های اصلی بازار فارکس

طبق سوابق، معاملات در سه سشن معاملاتی در فارکس در اوج خواهند بود. معامله گران اغلب به جای تلاش برای معامله در تمام بازارها در 24 ساعت شبانه روز بر یکی از سه سشن معاملاتی اصلی تمرکز می کنند.

این سشن های اصلی شامل سشن آسیایی، سشن اروپایی و سشن آمریکا است که به ترتیب سشن های توکیو، لندن و نیویورک نیز نامیده می شوند.

برخی از معامله گران ترجیح می دهند از نام قاره ها برای شناسایی جلسات استفاده کنند، معامله گران دیگر ترجیح می دهند از نام شهرها استفاده کنند.

به غیر از تعطیلات آخر هفته، دو تعطیلات رسمی وجود دارد که در آن بازار فارکس در سراسر جهان تعطیل است، یعنی روز کریسمس و روز سال نو.

سشن یا جلسه سیدنی

از آنجایی که نیوزلند یک مرکز مالی بزرگ است و اولین جایی است که دوشنبه وارد بازار می شود، فعالیت در بازار فارکس صبح دوشنبه آغاز می شود. این در حالی است که هنوز در اکثر نقاط جهان روز یکشنبه آغاز فعالیت است.

اگرچه معاملات در نیوزلند آغاز شده است، اما هنوز آن را جلسه سیدنی می نامند. شاید منطقی نباشد اما ما هم تابع جمع هستیم.

به غیر از جمعه، هیچ روزی در طول هفته وجود ندارد که بازار به طور رسمی تعطیل شود. با این حال حوالی ساعت 19 تا 22 (22 الی 1:30 به وقت ایران) رکود جزئی در بازار مشاهده می شود. در این زمان اکثر معامله گران آمریکایی سیستم ها را تعطیل کرده اند و اکثر معامله گران استرالیایی و نیوزلندی در حال آماده شدن برای نشستن پشت سیستم هایشان هستند.

 

فعالیت سشن سیدنی در شش ماه اول سال (بهار و تابستان)

سشن سیدنیبه وقت (ساعت)محلی ایرانBST (GMT+1)
باز Open

7:00 صبح

1:30 صبح

PM 10:00

بستهClose 4:00 عصر10:30 صبحAM7:00

 

فعالیت سشن سیدنی در شش ماه دوم سال (پاییز و زمستان)

سشن سیدنیبه وقت ( ساعات)

محلی
ایران

BST (GMT+1)

باز Open
7:00 صبح
23:30 صبح
PM 8:00
بستهClose 4:00 عصر
8:30 صبحAM5:00

 

سشن فارکس آسیا (توکیو)

وقتی نقدینگی در ابتدای هفته به بازار فارکس بازگردد، طبیعتاً بازارهای آسیایی اولین کسانی هستند که آن را مشاهده می کنند. به طور غیر رسمی، فعالیت از این بخش از جهان توسط بازارهای سهام توکیو، از نیمه شب تا ساعت 6:00 صبح به وقت گرینویچ نشان داده می شود.

کشورهای مطرح دیگری نیز در این دوره حضور دارند از جمله چین، استرالیا، نیوزلند و روسیه. با توجه به پراکندگی این بازارها، منطقی است که شروع و پایان نشست آسیایی فراتر از ساعات استاندارد توکیو باشد. ساعات آسیایی اغلب بین 23:00 تا 08:00 GMT (روز بعد) برای معاملات در این بازارهای مختلف در نظر گرفته می شود. جلسه آسیایی (توکیو) بین ساعت 2:30 صبح تا 11:30 صبح به وقت تهران است.

 

فعالیت سشن توکیو در شش ماه اول سال (بهار و تابستان)

سشن توکیوبه وقت ( ساعات)

محلی
ایران

BST (GMT+1)

باز Open
9:00 صبح

4:30 صبح
PM 1:00
بستهClose 6:00 عصر1:30 صبحAM10:00

 

فعالیت سشن توکیو در شش ماه دوم سال (پاییز و زمستان)

سشن توکیوبه وقت ( ساعات)

محلی
ایران

BST (GMT+1)

باز Open
9:00 صبح
3:30 صبح
PM 12:00
بستهClose 6:00 عصر
12:30 صبحAM9:00

 

سشن اروپا (لندن)

نشست اروپا بازار ارز را درست قبل از پایان ساعات معاملات آسیایی فعال نگه می دارد. این منطقه زمانی فارکس بسیار متراکم است و شامل تعدادی بازار مالی بزرگ است که می توانند به عنوان سرمایه نمادین عمل کنند.

تا به امروز، لندن در تعریف پارامترهای جلسه اروپا مورد توجه قرار گرفته است. ساعات کاری رسمی در لندن بین 7:30 صبح تا 15:30 به وقت گرینویچ (معادل 11 صبح تا 7 بعد از ظهر به وقت تهران) است. همچنین به دلیل حضور سایر بازارهای سرمایه (از جمله آلمان و فرانسه) قبل از بازگشایی رسمی در انگلیس، جلسه معاملاتی تمدید شد، در حالی که به دلیل تداوم نوسانات، پایان جلسه به بعد از بسته شدن موکول شد. بنابراین، ساعات کاری نشست اروپایی معمولا از ساعت 7 صبح تا 4 بعد از ظهر (به وقت تهران) (بین ساعت 10:30 تا 19:30 به وقت تهران) است.

 

فعالیت سشن لندن در شش ماه اول سال (بهار و تابستان)

سشن لندنبه وقت ( ساعات)

محلی

ایران
BST (GMT+1)

باز Open
8:00 صبح
11:30 صبح

AM 8:00
بستهClose 4:00 عصر7:30 عصر PM4:00

 

فعالیت سشن لندن در شش ماه دوم سال (پاییز و زمستان)

سشن لندنبه وقت ( ساعات)

محلی

ایران

BST (GMT+1)

باز Open
8:00 صبح
11:30 صبح
AM 8:00
بستهClose 4:00 عصر7:30 عصر PM4:00

 

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.