0

پیپ در فارکس چیست؟😍هر پیپ چند دلار است؟

پیپ در فارکس

پیپ در فارکس (pip در فارکس) یکی از این اصطلاحات مهم است که در این مقاله از سری مقالات آموزش فارکس به بررسی اینکه پیپ در فارکس چیست و نحوه محاسبه پیپ در فارکس پرداخته‌ایم. بعد از خواندن این مقاله شما به‌طور کامل می‌آموزید ارزش هر پیپ چند دلار است و منظور از پیپ در فارکس چیست.

پیپ در فارکس چیست؟

پیپ در فارکس یکی از اصطلاحات پایه در این بازار است: واحد اندازه‌گیری نرخ ارز در بازار فارکس پیپ (Pip) نام دارد که با استفاده از آن می‌توان تغییرات ارزش ارزها را اندازه‌گیری کرد. به بیان ساده تر معامله گران در بازار فارکس برای بیان میزان سود و ضرر خود از واژه پیپ استفاده می کنند.

پیپ ها یکی از مهمترین و اساسی ترین مفاهیم در معاملات فارکس هستند زیرا شما در هر معامله ای از آنها برای کسب سود استفاده می کنید. با این حال، محاسبه و بیان سود و زیان بر اساس قیمت ها می تواند چالش برانگیز و گیج کننده باشد زیرا مقدار پول از دست رفته یا به دست آمده به عوامل مختلفی بستگی دارد. پیپ در واقع زبان رایج در بین معامله گران بازار برای درک نرخ حرکت قیمت است و یادگیری و درک آن برای هر معامله گر اجباری و ضروری تلقی می شود. در معاملات فارکس می توان با یک حرکت بزرگ به سود کمی رسید اما از طرفی با یک تغییر کوچک می توان به سود کلان دست یافت. هر دوی این موارد با دلار اندازه گیری می شوند، بنابراین برای بررسی کیفیت سود معاملات پیپ، تنها روش قابل اعتماد شمارش است.

معنی پیپ در فارکس

پیپ مخفف “Price Interest Point” است که به معنای کوچک‌ترین واحد نرخ ارز در فارکس است. درواقع هر پیپ در فارکس یک ده‌هزارم قیمت یک جفت ارز است بنابراین، در جفت ارزهایی که نرخ برابری آن‌ها تا چهار رقم اعشار محاسبه می‌شود، چهارمین رقم بعد از اعشار را پیپ می‌گویند.

پیپ در فارکس چیست

منظور از پیپ در فارکس چیست؟

پیش‌تر آموختیم پیپ در معاملات فارکس چیست و پیپ درفارکس یعنی چه، بنابراین نتیجه می‌گیریم که پیپ را می‌توان معیار سود و زیان دانست. برای مثال، وقتی در فارکس معامله‌ای باز می‌کنید و به سود می‌رسید، نباید بگوییم: “من 10 دلار یا 10 پوند سود کردم!”، بلکه باید مقدار سود خودمان را به‌صورت پیپ بیان کنیم و این مقدار pip در فارکس با توجه به مقدار و نوع ارزی که معامله کرده‌اید متفاوت است.

 

پیپ و پیپت در فارکس

آموختیم که پیپ در فارکس رقم چهارم بعد از اعشار را گویند، عددی که بعد از پیپ آمده باشد را پیپت Pipette می‌نامند؛ یعنی پنجمین رقم بعد از اعشار پیپت نام دارد که 10 برابر نسبت به پیپ کوچک‌تر است.

در جفت ارزهایی که شامل «ین ژاپن» است و تا دو رقم اعشار محاسبه می‌شود، دومین رقم بعد از اعشار را پیپ می‌نامند. به‌عنوان‌مثال، اگر قیمت (USD / JPY) در حال حاضر 102.62 است، اما در نیم ساعت آینده قیمت به 102.55 تغییر می‌کند درواقع قیمت 7 پیپ کاهش‌یافته است.

نکته دیگری که باید در مورد جفت ارزهایی که یک‌طرف آن ین ژاپن است به خاطر داشته باشیم این است که هنگام محاسبه ارزش هر pip در فارکس برحسب دلار، به‌جای تقسیم حجم معاملات بر 10000، حجم معاملات را بر 100 تقسیم می‌کنیم.

نحوه محاسبه پیپ در فارکس

نحوه محاسبه پیپ در فارکس

سود یا زیان در فارکس تنها به مقدار پیپ بستگی ندارد و برخلاف بازارهای مالی که در کشورمان وجود دارد، اندازه و حجم جفت ارزی که معامله می‌کنیم نیز در درصد و میزان سود ما تأثیرگذار است. پس برای نحوه محاسبه پیپ در فارکس اول‌ از همه باید درک درستی از حجم معاملاتی داشته باشیم و بدانیم که ارزش هر پیپ در هر حجم معاملاتی که انتخاب می‌کنیم متفاوت است.

روش محاسبه:

اندازه حجم معامله (لات) تقسیم‌بر 10000 (همه جفت ارزها به‌جز جفت ارزهایی که در یک‌طرف JPY دارند)

اندازه حجم معامله (لات) تقسیم‌بر 100 (برای جفت ارزهایی که شامل JPY است)

اگر برایتان سؤال پیش‌آمده که اندازه حجم معاملات (لات) به چه صورت محاسبه می‌شود باید بدانید که ما به‌طورکلی سه دسته‌داریم:

استاندار لات

وقتی 1 لات کامل معادل 100.000 واحد یک جفت ارز معامله می‌کنید. همچنین، در این لات، یک پیپ برابر با ده دلار در فارکس است، به این معنی که در هر تغییر قیمت پیپ، 10 دلار سود یا زیان خواهید داشت. این نوع لات معمولاً برای معاملات حساب‌ها و حساب‌های بانکی استفاده می‌شود و برای شروع معامله با این لات در فارکس نیاز به سپرده اولیه حداقل بیست‌وپنج هزار دلار در حساب خود دارید.

مینی لات

زمانی که 0.1 لات معادل 10000 واحد یک جفت ارز خریداری می‌کنید. در این لات، قیمت یک پیپ یک دلار تغییر می‌کند، بنابراین با تغییر قیمت هر پیپ، یک دلار به دست می‌آورید یا ضرر می‌کنید. این لات یکی از محبوب‌ترین لات‌های فارکس برای معامله گران، به‌ویژه معامله گران حرفه‌ای و معامله گران تازه‌کار است؛ زیرا سود و سرمایه این لات با یکدیگر متناسب است و این نوع لات به دلیل حجم زیاد کمتر تحت تأثیر نوسانات بازار قرار می‌گیرد؛ بنابراین، این مقدار قابل‌اعتماد است. در این لات، حداقل سپرده اولیه 100 دلار برای شروع لازم است.

میکرو لات

وقتی 0.01 لات معادل 1000 واحد یک جفت ارز خریداری می‌کنید. درواقع، میکرو لات کوچک‌ترین واحد معاملاتی مورداستفاده در بازار فارکس است. در این لات حدود هزار دلار معامله می‌شود و هر پیپ 10 سنت ارزش دارد. این نوع لات معمولاً توسط کسانی استفاده می‌شود که مایل به سرمایه‌گذاری زیادی در بازار نیستند یا سرمایه آن‌ها به‌اندازه مینی لات نیست.

برای روشن‌تر شدن موضوع با مثالی برایتان توضیح می‌دهم:

وقتی جفت ارز را وقتی‌که ین ژاپن وجود ندارد معامله می‌کنیم، اگر با حجم یک لات کامل، یعنی 10.0000 واحد معامله کنیم، برای محاسبه ارزش هر پیپ، 100.000 را بر 10.000 تقسیم می‌کنیم که 10 می‌شود؛ یعنی به ازای یک پیپ سود 10 دلار ارزش دارایی‌مان اضافه‌شده یا برعکس هر پیپ ضرر معادل 10 دلار ضرر است.

وقتی یک میلی لات یا معادل 10.000 واحد ارز معامله می‌کنیم، برای محاسبه ارزش هر پیپ باید 10.000 واحد را بر 10.000 تقسیم کنیم که یک است؛ یعنی یک پیپ برابر با یک دلار است و با یک پیپ سود یا زیان یک دلار از دارایی‌های ما کاهش یا افزایش می‌یابد و اگر با حجم یک میکرو لات معادل هزار واحد ارز معامله کنیم، برای محاسبه ارزش هر پیپ، هزار واحد تقسیم‌بر 10 هزار، نتیجه یک‌دهم است. این بدان معناست که به ازای هر 10 پیپ سود یا زیان، یک دلار در دارایی‌های ما کاهش یا افزایش می‌یابد.

محاسبه ارزش هر پیپ با توجه به ولوم

pip valuevolume
0.1$1,000 (0.01 لات)
1$10,000 (0.1 لات)
10$100,000 (یک لات)

هر پیپ چند دلار است؟

هر پیپ در فارکس چقدر است؟ با توجه به آموزش‌های بالا به این نتیجه می‌رسیم زمانی که حجم معاملات ما یک لات کامل باشد هر یک پیپ سود ما معادل ۱۰ دلار و هنگامی‌که حجم معاملات ما یک میلی لات باشد، هر پیپ سود ما معادل یک دلار و هنگامی‌که حجم معاملات ما یک میکرو لات باشد هر پیپ سود ما معادل یک‌دهم دلار محاسبه می‌شود.

برای جلوگیری از ضرر در بازار فارکس و کسب سود بیشتر، معامله‌گر باید تمام تلاش خود را به کار گیرد و برای ارائه عملکرد بهتر و تحلیل دقیق‌تر تلاش کند. هر زمان که بتوان مقدار پیپ بالاتری در بازار فارکس به دست آورد، می توان گفت که سود بیشتری در این بازار به دست آمده است. بسته به سطح تخصص و قدرت معاملاتی خود، هر معامله گر یکی از بسیاری از استراتژی های سودآوری موجود در بازار فارکس را به کار می گیرد. به عنوان مثال، اگر شخصی بتواند با پیش بینی دقیق حرکت جفت ارز در این بازار، معامله سودآوری را آغاز کند، مقدار پیپ بیشتری به دست آورده است.

سؤالات متداول:

پیپ در فارکس چیست؟

پیپ واحد تغییر قیمت در بازار فارکس است که درهرجفت ارز دارای ارزش ذاتی است.

هر پیپ چند دلار است؟

ارزش پیپ برابر است با یک پیپ (0001/0) تقسیم‌بر نرخ فعلی (لحظه‌ای) بازار.

 

5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه کاربران
 • افشین جراحی 12 دی 1401

  سلام می تونم بپرسم هر دلار چند پیپ است؟

  • خوش ترید 22 دی 1401

   سلام دوست گرامی
   بستگی به لاتیج ورودتون داره، مثلا اگر با لاتیج 0.1 وارد معامله EUR/USD شده باشید به ازای جابجایی هر پیپ شما 1 دلار سود یا زیان می کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.