0

لوریج در فارکس (اهرم در معاملات فارکس) چیست؟

لوریج در فارکس خوش ترید

لوریج (اهرم) در فارکس به معنای توانایی و قدرت داده‌شده به معامله گران برای تجارت و معامله بیش از سرمایه اولیه است.

مفهوم لوریج در فارکس یکی از مفاهیم مهم آموزش فارکس برای مبتدیان محسوب می‌شود. یکی از دلایلی که بسیاری از افراد در مقایسه با سایر بازارهای مالی جذب معاملات فارکس می‌شوند این است که با فارکس معمولاً می‌توانید اهرم بالاتری نسبت به سهام داشته باشید. اگرچه بسیاری از معامله گران کلمه “لوریج” را شنیده‌اند، اما تعداد کمی از آن‌ها می‌دانند که چگونه اهرم کار می‌کند و چگونه به ‌طور مستقیم بر سود آن‌ها تأثیر می‌گذارد ما در این مقاله با مثال‌های واضح سعی در روشن نمودن معنی لوریج در فارکس و همینطوربه آموزش نحوه محاسبه لوریج در فارکس بپردازیم.

  لوریج در فارکس چیست؟

اهرم در فارکس چیست؟ لوریج فارکس چیست؟ اهرم یا لوریج در فارکس ابزار مهمی در بازار فارکس است که توسط کارگزاران به معامله گران ارائه می شود تا معامله گران یا تریدرها بتوانند با مبلغی بیشتر از موجودی حساب خود معامله کنند. وقتی اهرم (لوریج در معاملات فارکس) حساب معاملاتی شما 1:100 (یک تا صد) است، می‌توانید وارد یک معامله 100 دلاری با موجودی حساب 1 دلاری شوید. درواقع می‌توان گفت با ضریب 1:100 قدرت معاملاتی حساب شما 100 برابر می شود. کارگزاران مختلف مقادیر متفاوتی از اهرم را ارائه می‌دهند.

کارگزاران معمولاً نسبت‌های مختلفی را برای اهرم ارائه می‌دهند (انواع لوریج در فارکس وجود دارد)؛ اما این سرمایه بر اساس مانده‌حساب معاملاتی معامله‌گر محاسبه می شود؛ مانند اهرم 1:100 که موجودی حساب را 100 برابرمی‌کند.

اگر موجودی حساب معاملاتی 500 باشد و معامله‌گر از اهرم (1:1) استفاده نکند، درنتیجه مسئولیت تأمین کل حجم معاملات بر عهده معامله‌گر است. در بازار نسبت‌های خاصی برای معامله وجود دارد که باید بر اساس آن انجام شود. البته برخی از کارگزاران نسبت‌های دلخواه را ارائه می‌دهند

نتیجهاهرمموجودی حساب
100001:100100
200001:100200
1000001:200500
5001:1500

حداکثر لوریج در فارکس

درحالی‌که توانایی کسب سود قابل‌توجه با استفاده از اهرم در معاملات فارکس بسیار بالاست، اهرم می‌تواند علیه سرمایه‌گذاران نیز کار کند. برای مثال، اگر ارز دریکی از معاملات شما خلاف جهتی که انتظار داشتید حرکت کند، اهرم ضرر احتمالی را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. برای جلوگیری از فاجعه، معامله گران فارکس معمولاً شیوه‌های معاملاتی سخت‌گیرانه‌ای را اتخاذ می‌کنند که شامل استفاده از دستورات استاپ لاس برای کنترل ضررهای احتمالی است. استاپ لاس (توقف ضرر) یک دستور معامله با یک کارگزار برای خروج از یک موقعیت در یک سطح قیمت مشخص است. به‌این‌ترتیب معامله‌گر می‌تواند زیان‌های حاصل از معامله را جبران کند.

نحوه استفاده از لوریج در فارکس

حال که با معنی لوریج در فارکس آشنا شدید، برای استفاده از اهرم در فارکس می‌توانید مقدار اهرم را هنگام افتتاح حساب معاملاتی مشخص کنید. برای مثال ما یک حساب جدید با موجودی اولیه 500 دلار و اهرم 1:10 ایجاد می‌کنیم.

نحوه-استفاده-از-لوریج-در-فارکس-خوش-ترید

تحلیلگران معتقدند که نباید از اهرم با موجودی و سرمایه اولیه که وارد فارکس شده‌اید استفاده کرد زیرا ریسک اهرم بسیار زیاد است و حاشیه ناخالص و ضرر سرمایه بسیار زیاد است. توصیه می‌کنیم برای مدتی در یک حساب آزمایشی معامله کنید. پس از چند ماه که حساب شما سودآور شد، یک حساب واقعی بازکنید و بدون اهرم با این حساب معامله کنید. همان‌طور که حساب شما رشد می‌کند، توصیه می‌کنیم که سود خود را از این حساب برداشت کنید، یک حساب جدید با کمترین اهرم بر روی کارگزار خود ایجاد کنید و حساب جدید خود را با سود معاملاتی خود افزایش دهید.

نحوه محاسبه لوریج در فارکس

برای تغییر اهرم در فارکس، از قسمت مشخص‌شده در شکل بالا اقدام کنید. منظور از لوریج در فارکس درواقع وامی است که معامله‌گر از یک کارگزار دریافت می‌کند و در ازای آن معامله می‌کند. مراقب باشید هنگام سود کردن، کارگزار و شما هر دو سود می‌کنید، اما اگر پیش‌بینی شما از بازار اشتباه باشد و ضرر کنید، کارگزار این موقعیت را تا زمانی که پول خودش حفظ شود ادامه می‌دهد. وقتی زیان به سرمایه کارگزار یا بروکر رسید، بروکر پوزیشن را می‌بندد، این عمل به‌اصطلاح کال مارجین نامیده می شود. این بدان معناست که یا کل سرمایه یا بخش قابل‌توجهی از سرمایه معامله‌گر از بین می‌رود.

نحوه محاسبه لوریج در فارکس

استفاده از اهرم در فارکس هنگام معامله می‌تواند به دلیل سود بیشتر برای شخص بسیار جذاب باشد. بااین‌حال اگرمفهوم لوریج در فارکس را درک کرده باشید، باید در نظر داشته باشید که با اهرم، در صورت زیان، ضرر بیشتری متحمل خواهید شد، پس  نحوه استفاده از لوریج در فارکس بسیار مهم است. به‌عنوان‌مثال، فرض کنید 200 دلار به‌حساب خود اضافه کرده‌اید و اهرم را روی 1:100 قرار داده‌ایم. سرمایه 200 دلاری با اهرم 1:100 تبدیل به سرمایه 20000 دلاری می شود و تقسیم آن بر لات به شما 0.2 لات می‌دهد که می‌توانید معامله کنید. لات درواقع یک حجم معاملاتی است و ارزش آن برای جفت ارز یورو/ یواس دی برابر با 100000 دلار است.

 

با این سطح از اهرم، می‌توانید به ازای هر پیپ حرکت قیمت، سود یا زیان 2 دلاری داشته باشید. حال فرض کنید اهرم خود را 1:1000 تنظیم کرده‌اید. در این صورت، شما می‌توانید با سرمایه 200 دلاری، توانایی معامله با 200000 دلار دارید، می‌توانید 2 لات معامله کنید و با سرمایه 200 دلار به ازای هر پیپ، 20 دلار سود کسب کنید. بااین‌حال، به خاطر داشته باشید که اگر جریان بازار را اشتباه تشخیص دهید، استفاده از اهرم می‌تواند کل حساب شمارا کاهش دهد و در عرض 10 ثانیه به صفر برساند.

انتخاب لوریج مناسب در فارکس

بروکرها سطوح مختلفی را برای معامله گران در بازار فارکس ارائه می‌دهند؛ اما این مقدار اهرم معمولاً از حداقل 1:5 و حداکثر 1:500 شروع می شود. تازه‌واردها و کسانی که به‌صورت محافظه‌کارانه معامله می‌کنند، بهتر است با یک اهرم بسیار پایین مانند 1:5 یا 1:10 شروع کنند و بعد از مدتی که در این بازار سود کردند کم‌کم از اهرم‌های بالاتر استفاده کنند.

 

برای انتخاب لوریج مناسب در فارکس و تغییر اهرم یا همان لوریج حساب معاملاتی خود باید وارد سایت بروکری شوید که در آن ثبت‌نام کرده‌اید و حساب دارید و در قسمت جزئیات حساب معاملاتی اهرم را تغییر دهید. برای استفاده صحیح از اهرم، فقط یک یا دو درصد از موجودی حساب خود را در یک موقعیت استفاده کنید. اگرچه کارگزاران امکان استفاده از اهرم بالا را برای مشتریان خود فراهم می‌کنند، اما سعی کنید از اهرم پایین استفاده کنید. برای محافظت از سرمایه خود و جلوگیری از خسارات مالی هنگفت، از یک تریلینگ استاپ (حد ضرر متحرک) استفاده کنید.

انواع لوریج در فارکس

انواع اهرم در فارکس اغلب از 1:5 شروع می شود و حداکثر لوریج فارکس می‌تواند تا 1:1000 باشد. البته این مبلغ به نوع بروکر و مهم‌تر از آن به نوع حساب معاملاتی بستگی دارد. حداقل موجودی در حساب‌های معاملاتی کارگزاران متفاوت است. برخی از کارگزاران برای مدیریت سرمایه مشتریان خود، حداقل اهرم آن حساب را در حساب‌هایی با حداقل موجودی نسبتاً بالا پایین‌تر تعیین کرده‌اند. جالب است بدانید که افراد بسیار حرفه‌ای هرگز در حساب‌های واقعی خود از لوریج بیشتر از 1:30 استفاده نمی‌کنند.

این مطلب ادامه دارد…

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.