0

جفت ارز چیست؟ لیست جفت ارزهای اصلی و فرعی فارکس✔️

جفت ارز فارکس

جفت ارز چیست؟ مفهوم جفت ارز در فارکس یعنی معاملات در فارکس به‌صورت جفت انجام می‌شود. در این مقاله از سری مقالات آموزش فارکس قصد داریم به‌طور مفصل به توضیح جفت ارز در فارکس بپردازیم و شما را با چگونگی انجام معامله جفت ارز در فارکس آشنا کنیم.

جفت ارز چیست؟

در بازارهای مالی، ارزها همیشه به‌صورت جفت معامله و محاسبه می‌شوند. وقتی می‌گویم یورو 30 هزار تومان است، ارزش تومان را با ارز دیگری اندازه گرفته‌ایم. در بازار فارکس هم به همین صورت است و فارکس همیشه به‌صورت جفت خرید و فروش می‌شود. دلیل این امر این است که معامله‌گر فارکس به‌طور هم‌زمان یک ارز را می‌خرد و ارز دیگری را می‌فروشد. جفت ارز را می‌توان به‌عنوان یک واحد در نظر گرفت، ابزاری که خرید و فروش می‌شود. برای مثال، نماد خرید و فروش به یورو و دلار آمریکا به‌صورت (EUR / USD) نمایش داده می‌شود.

ارز پایه چیست؟

اولین ارز در یک جفت ارز را ارز پایه میگویند. ارز پایه در فارکس، ارزی است که یک معامله‌گر فکر می‌کند در برابر ارز دوم (ارز مظنه) بالا یا پایین می‌رود. این ارز دوم به‌عنوان ارز متقابل یا نرخ مبادله شناخته می‌شود. به‌عنوان‌مثال، در جفت ارز (EUR / USD)، اگر معامله‌گر معتقد باشد که ارزش یورو در برابر دلار افزایش می‌یابد، جفت یورو / USD را خریداری می‌کند؛ اما اگر معامله‌گری معتقد باشد که ارزش یورو در برابر دلار کاهش می‌یابد، جفت یورو/دلار آمریکا را می‌فروشد و چنین جفت‌هایی معامله می‌شوند.

جفت ارز

انواع جفت ارزها در فارکس

هر یک از جفت ارزهای موجود در بازار با توجه به ویژگی‌ها و ارزش خود در گروه خاصی قرار می‌گیرند. به‌طورکلی انواع جفت ارزها در فارکس به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  • جفت ارزهای اصلی یا ماژور Major pairs
  • جفت ارزهای کراس (فرعی) یا مینور Crosse pairs
  • جفت ارزهای اگزاتیک یا عجیب و غریب Exotic pairs

جفت ارزهای اصلی و فرعی بازار فارکس

جفت ارزهای اصلی فارکس

اکثر معاملات خرید و فروش روزانه در این دسته انجام می‌شود. دلار آمریکا جز جفت ارزهای اصلی در فارکس است زیرا این ارز یکی از ذخایر برتر جهانی است.

جفت ارزهای فرعی یا همان کراس

جفت ارزهایی وجود دارد که در آن‌ها دلار آمریکا وجود ندارد. مهم‌ترین این جفت ارزها پوند انگلیس، یورو و ین هستند.

جفت ارزهای اگزاتیک

ارزی که شامل ارزهای اصلی است و ارز دیگری که شامل ارزهای اقتصادی درحال‌توسعه است، جفت ارزهای عجیب و غریب را تشکیل می‌دهند؛ مانند JPY/NOK که نام ین ژاپن و کرون نروژ است. این جفت ارز را می‌توان از یک ارز اصلی در کنار ارز با هر ارزی معامله کرد. این ارزها سهم کمتری از کل بازار فارکس دارند.

جفت ارزهای عجیب و غریب نوسانات شدیدی ندارند و این یکی از مزیت‌های قابل‌توجه این جفت ارزها محسوب می‌شود.

جفت ارزهای اصلی و فرعی فارکس

لیست جفت ارزهای فارکس

لیست جفت ارزهای اصلی فارکس

کلمه اختصارینام جفت ارزنام مستعار
AUD/USDدلار استرالیا – دلار آمریکاAussie
EUR/USDیورو – دلار آمریکاFiber
GBP/USDپوند انگلیس – دلار آمریکاCable
NZD/USDدلار نیوزلند – دلار آمریکاKiwi
USD/JPYدلار آمریکا – ین ژاپنGopher
USD/CHFدلار آمریکا – فرانک سوئیسSwissy
USD/CADدلار آمریکا – دلار کاناداLoonie

لیست جفت ارزهای کراس (فرعی)

کلمه اختصارینام جفت ارز
EUR/JPYیورو – ین ژاپن
EUR/CADیورو – دلار کانادا
EUR/GBPیورو – پوند انگلیس
EUR/NZDیورو – دلار نیوزلند
GBP/AUDپوند انگلیس – دلار استرالیا
NZD/JPYدلار نیوزلند – ین ژاپن
GBP/CADپوند انگلیس – دلار کانادا
EUR/AUDیورو – دلار استرالیا
AUD/CHFدلار استرالیا – فرانک سوئیس
EUR/CHFیورو – فرانک سوئیس
GBP/JPYپوند انگلیس – ین ژاپن
GBP/CHFپوند انگلیس – فرانک سوئیس
AUD/NZDدلار استرالیا – دلار نیوزلند
CHF/JPYفرانک سوئیس – ین ژاپن
NZD/CHFدلار نیوزلند – فرانک سوئیس
AUD/JPYدلار استرالیا – ین ژاپن
AUD/CADدلار استرالیا – دلار کانادا
CAD/JPYدلار کانادا – ین ژاپن
NZD/CADدلار نیوزلند – دلار کانادا

لیست جفت ارزهای اگزاتیک

کلمه اختصارینام جفت ارز
AUD/MXNدلار استرالیا – پزو مکزیک
GBP/ZARپوند انگلیس – رند آفریقا جنوبی
USD/HKDدلار آمریکا – دلار هنگ‌کنگ
JPY/NOKین ژاپن – کرون نروژ
NZD/SGDدلار نیوزلند – دلار سنگاپور
EUR/TRYیورو – لیر ترکیه

معاملات جفت ارز

در بازارهای مالی، درصدی از معاملات مختص جفت ارز است. محبوبیت بیشتر جفت ارز در بازار نشان‌دهنده ارزش بالاتر آن‌ها در بازار است. به زبان ساده، معامله جفت ارز به معنای تبدیل ارزها به یکدیگر است یعنی کاری که صرافی‌ها در حال حاضر انجام می‌دهند. مثلاً اگر فردی در ایران به دلار نیاز داشته باشد به صرافی مراجعه می‌کند و درازای مقداری ریال دلار می‌خواهد. در همین فرآیند، ارز مورد معامله به‌صورت ارزش روز دلار به ریال تبدیل می‌شود.

در معاملات جفت ارز مبنای معامله، نرخ خرید یا نرخ خرید و فروش یا Ask است. نرخ خرید همان عددی است که معامله‌گر برای خرید ارز اولیه و پرداخت در برابر ارز ثانویه استفاده می‌کند. نرخ فروش قیمتی است که دلال ارز اولیه را به خریدار می‌فروشد و درازای آن ارز ثانویه را دریافت می‌کند.

خرید و فروش جفت ارزها در فارکس چگونه است؟

در معاملات فارکس هم‌زمان یک ارز خرید و یک ارز دیگر فروخته می‌شود. ارزها از طریق کارگزار یا واسطه و به‌صورت جفت معامله می‌شوند. ارزها در برابر سایر ارزها قیمت‌گذاری می‌شوند.

به‌عنوان‌مثال یورو و دلار آمریکا (EUR/USD) یا پوند بریتانیا و ین ژاپن (GBP/JPY).

انواع جفت ارز فارکس

وقتی در بازار فارکس معامله می‌کنید، خرید و فروش به‌صورت جفت ارز انجام می‌شود و نرخ تبدیل، نسبت قیمت دو ارز دو کشور مختلف است. نرخ تبدیل ارز بر اساس اینکه کدام ارز در آن لحظه قوی‌تر است، در نوسان است.

جفت ارزهای مهم فارکس

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم بیشترین حجم تجارت جهانی در بازارهای مالی مربوط به بازار جفت ارز فارکس است. پاسخ به این سؤال که بهترین جفت ارز معاملاتی در بازار فارکس چیست، کار آسانی نیست؛ زیرا کاملاً به استراتژی معامله‌گر برای خرید و فروش جفت ارزهای اصلی و فرعی وابسته است. عواملی مانند نوع معامله، حجم معامله و میزان ریسک‌پذیری معامله به‌طور مستقیم در انتخاب جفت ارز معاملاتی مؤثر است.

تنها چیزی که در این بخش باید به آن اشاره شود این است که اگر به‌تازگی وارد بازار جفت ارز فارکس شده‌اید، باید روی جفت ارزهای اصلی معامله کنید؛ زیرا نوسانات قیمتی این جفت ارزها در کوتاه‌مدت کمتر بوده و درنتیجه ضریب امنیت سرمایه شما افزایش می‌یابد.

برای اطلاعات بیشتر شما عزیزان مقالهٔ بهترین جفت ارزهای فارکس را برای شما منشر خواهیم کرد.

نام مستعار جفت ارزها در بازار فارکس

هر جفت ارز با یک علامت اختصاری نشان داده می‌شود. این نمادهای اختصاری توسط سازمان بین‌المللی استاندارد (ISO) برای نشان دادن ارزها، کالاها و شاخص‌ها تعیین‌شده‌اند. نمادهایی که نشان‌دهنده ارزها در بازار فارکس هستند معمولاً از سه حرف تشکیل‌شده‌اند. معمولاً دو حرف اول از مخفف کشور مربوطه و حرف سوم از حرف اول واحد پول مربوطه گرفته می‌شود. به مثال‌های زیر توجه کنید:

دلار ایالات متحده امریکاUnited States DollarUSD
یورو اتحادیه اروپاEuropean Union EuroEUR
ین ژاپنJapanese YenJPY
پوند انگلستانPound SterlingGBP
فرانک سوئیسSwiss FrancCHF
دلار استرالیاAustralian DollarAUD
کاناداCanadian DollarCAD
یک اونس طلاGold ounceXAU
یک اونس نقرهSilver ounceXAG

آیا در فارکس می‌توان چیزی جز جفت ارز هم معامله کرد؟

اگرچه تعریف و مبنای فارکس تنها بر اساس خرید و فروش ارز است اما امروزه تقریباً اکثر کارگزاران فارکس به شما امکان معامله بر روی طیف گسترده‌ای از نمادها را می‌دهند.

ازجمله مواردی که می‌توان در فارکس معامله کرد طلا، نقره، نفت، سهام شرکت‌های بزرگ دنیا و حتی بیت کوین و اتریوم است.

در فارکس بعد از جفت ارز، معامله نماد طلا یا اونس جهانی طرفداران زیادی دارد. بسیاری از مردم به تجارت نفت روی آورده‌اند و برخی نیز به دنبال تجارت ارزهای رمزنگاری شده هستند. حتی افراد حاضر در بازار فارکس سهام شرکت‌های معروف دنیا مانند اپل، آمازون و گوگل را خریداری و می‌فروشند. همچنین معاملات شاخص‌های معروفی مانند داوجونز، نزدک و آلمان دکس بسیار رایج است.

یکی از کارهایی که همیشه باید قبل از معامله هر نماد در فارکس انجام دهید، تحقیق در مورد شرایط معاملات آن نماد است. معمولاً اسپرد و کارمزد در این نوع نمادها بیشتر است و برخی از نمادها دارای نوسانات زیادی هستند.

مقاله پیشنهادی ما به شما:  اسپرد چیست؟

نتیجه‌گیری

در این مقاله به‌طور کامل آموختیم منظور از جفت ارز چیست و به معرفی جفت ارزهای اصلی و فرعی در فارکس اشاره کردیم. به‌طورکلی تمامی معاملات در بازار forex به‌صورت جفت معامله می‌شود و اولین ارز مورد معامله ارز پایه نام دارد. انواع جفت ارزهای فارکس به سه دسته اصلی، فرعی (کراس)، اگزاتیک تقسیم‌بندی می‌شوند که دلار آمریکا جزئی از جفت ارزهای اصلی بازار FX به شمار می‌آید.

5/5 - (2 امتیاز)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.